
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 7.9 in (200 mm) |
| Rear Travel | 7.3 in (185 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 130/80-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.2" w x 55.9" h |
| Seat Height | 34.3 in (871 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 5" |
| Wheelbase | 60.6 in (1,539 mm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (210 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 KTM SX-F 250 use?
A 2024 KTM SX-F 250 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM SX-F 250 have?
The 2024 KTM SX-F 250 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM SX-F 250 have?
The 2024 KTM SX-F 250 is equipped with a 250cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM SX-F 250 have?
The 2024 KTM SX-F 250 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM SX-F 250?
The 2024 KTM SX-F 250 has floorplan F8175X5.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Backup camera?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Heated seats?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Android Auto?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Push start?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Navigation?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Leather seats?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Third row seats?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Tow package?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Head up display?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Cooled seats.
