
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | 7-Plate Clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 41.3" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 37.8 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 244 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What drivetrain does the 2024 KTM SX-E 5 have?
The 2024 KTM SX-E 5 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM SX-E 5 have?
The 2024 KTM SX-E 5 is equipped with a cc engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM SX-E 5?
The 2024 KTM SX-E 5 has floorplan F3001X6.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Backup camera?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Heated seats?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Android Auto?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Push start?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Navigation?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Leather seats?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Third row seats?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Tow package?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Head up display?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Cooled seats.
