
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.5" w x 51.1" l x 30.5" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2024 KTM RC 390 use?
A 2024 KTM RC 390 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM RC 390 have?
The 2024 KTM RC 390 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM RC 390 have?
The 2024 KTM RC 390 is equipped with a 373cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM RC 390 have?
The 2024 KTM RC 390 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM RC 390?
The 2024 KTM RC 390 has floorplan F5375X2.
Does the 2024 KTM RC 390 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM RC 390 have Backup camera?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM RC 390 have Heated seats?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM RC 390 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM RC 390 have Android Auto?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM RC 390 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM RC 390 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM RC 390 have Push start?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM RC 390 have Navigation?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM RC 390 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM RC 390 have Leather seats?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM RC 390 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM RC 390 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM RC 390 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM RC 390 have Third row seats?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM RC 390 have Tow package?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM RC 390 have Head up display?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM RC 390 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM RC 390 is not equipped with Cooled seats.
