
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 KTM Duke 250 use?
A 2024 KTM Duke 250 uses Unknown.
What is the floorplan of the 2024 KTM Duke 250?
The 2024 KTM Duke 250 has floorplan F4275X2.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Backup camera?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Heated seats?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Android Auto?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Push start?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Navigation?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Leather seats?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Third row seats?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Tow package?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Head up display?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM Duke 250 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM Duke 250 is not equipped with Cooled seats.
