
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Overall Vehicle Size | 35.7" w x 85.2" l x 51.2" h |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2024 KTM Adventure 390 use?
A 2024 KTM Adventure 390 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM Adventure 390 have?
The 2024 KTM Adventure 390 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM Adventure 390 have?
The 2024 KTM Adventure 390 is equipped with a 373cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM Adventure 390 have?
The 2024 KTM Adventure 390 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM Adventure 390?
The 2024 KTM Adventure 390 has floorplan F5375X7.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Backup camera?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Heated seats?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Android Auto?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Push start?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Navigation?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Leather seats?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Third row seats?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Tow package?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Head up display?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM Adventure 390 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM Adventure 390 is not equipped with Cooled seats.
