
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2024 KTM 450 SX-F 450 use?
A 2024 KTM 450 SX-F 450 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have?
The 2024 KTM 450 SX-F 450 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have?
The 2024 KTM 450 SX-F 450 is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have?
The 2024 KTM 450 SX-F 450 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM 450 SX-F 450?
The 2024 KTM 450 SX-F 450 has floorplan F8475X5.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Backup camera?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Heated seats?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Android Auto?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Push start?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Navigation?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Leather seats?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Third row seats?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Tow package?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Head up display?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Cooled seats.
