
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork, adjustable preload and rebound damping |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Black, Split 5-Spoke with Machined Rim |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.5" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (846 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
What type of fuel does a 2024 KTM 350 F use?
A 2024 KTM 350 F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM 350 F have?
The 2024 KTM 350 F has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM 350 F have?
The 2024 KTM 350 F is equipped with a 350cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM 350 F have?
The 2024 KTM 350 F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 KTM 350 F have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM 350 F have Backup camera?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM 350 F have Heated seats?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM 350 F have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM 350 F have Android Auto?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM 350 F have Bluetooth?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM 350 F have Keyless entry?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM 350 F have Push start?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM 350 F have Navigation?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM 350 F have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM 350 F have Leather seats?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM 350 F have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM 350 F have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM 350 F have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM 350 F have Third row seats?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM 350 F have Tow package?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM 350 F have Head up display?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM 350 F have Cooled seats?
No, the 2024 KTM 350 F is not equipped with Cooled seats.
