
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Five-speed automatic dual-clutch transmission with reverse |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 35.4 in |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Kayo Storm 70 use?
A 2024 Kayo Storm 70 uses Unknown.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Backup camera?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Heated seats?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Android Auto?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Bluetooth?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Keyless entry?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Push start?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Navigation?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Leather seats?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Third row seats?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Tow package?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Head up display?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kayo Storm 70 have Cooled seats?
No, the 2024 Kayo Storm 70 is not equipped with Cooled seats.
