
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 7.9 in (200 mm) |
| Rear Travel | 7.3 in (185 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 74.4" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 3 year transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
Does the 2024 Kayo EA 110 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Backup camera?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Heated seats?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Android Auto?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Bluetooth?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Keyless entry?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Push start?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Navigation?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Leather seats?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Third row seats?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Tow package?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Head up display?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kayo EA 110 have Cooled seats?
No, the 2024 Kayo EA 110 is not equipped with Cooled seats.
