
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.3" length |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 67.3 in (1,709 mm) |
| Seat Height | 24.8 in (629 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
Weights
| Dry Weight | 617.3 lbs (280 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1-year BRP Limited Warranty |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Z900 SE use?
A 2024 Kawasaki Z900 SE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Z900 SE have?
The 2024 Kawasaki Z900 SE has a drivetrain.
What engine does the 2024 Kawasaki Z900 SE have?
The 2024 Kawasaki Z900 SE is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Z900 SE have?
The 2024 Kawasaki Z900 SE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Z900 SE have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Cooled seats.
