
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 90/90-18 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.9" h |
| Seat Height | 30.5 in |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
| Seating Capacity | 3 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Teryx4 S LE use?
A 2024 Kawasaki Teryx4 S LE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2024 Kawasaki Teryx4 S LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE?
The 2024 Kawasaki Teryx4 S LE has floorplan KRT800JRFNN.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Cooled seats.
