
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.2" w x 44.8" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Teryx4 use?
A 2024 Kawasaki Teryx4 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Teryx4 have?
The 2024 Kawasaki Teryx4 has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Teryx4 have?
The 2024 Kawasaki Teryx4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Cooled seats.
