
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 46.1" w x 47.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 675 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Teryx4 use?
A 2024 Kawasaki Teryx4 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Teryx4 have?
The 2024 Kawasaki Teryx4 has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Teryx4 have?
The 2024 Kawasaki Teryx4 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki Teryx4?
The 2024 Kawasaki Teryx4 has floorplan KRT800FRFNN.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Cooled seats.
