
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet, multi-plate type. Suzuki Clutch Assist. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo, 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston. |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 57.5 in (1,460 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS use?
A 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS uses Gasoline.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have?
The 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Cooled seats.
