
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Hydraulic, wet, multiplate with coil springs, assist slipper cam. Or 7-speed (DCT) Hydraulic, wet, |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.2" w x 55.9" h |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Ground Clearance | 14 in (356 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,460 lbs (662 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS use?
A 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS uses Gasoline.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have?
The 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 4D 1000 eS is not equipped with Cooled seats.
