
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | KYB® 41mm inverted fork, electronically adjustable with preload adjustability |
| Rear Suspension | KYB® single shock, electronically adjustable with remote preload adjustability |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Hydraulic. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. ABS. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 use?
A 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have?
The 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have?
The 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000?
The 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 has floorplan KRF1000ARFNN.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Cooled seats.
