
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.1" h |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC use?
A 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have?
The 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have?
The 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC?
The 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC has floorplan KWF1000GRFNN.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Cooled seats.
