
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 33mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 90/90-18 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 79" w x 202" l x 76.9" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 519.4 lbs (235.6 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition use?
A 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have?
The 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have?
The 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
