
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 57.7" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Seat Height | 25.3 in (643 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 544.5 lbs (247 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
| Warranty | 2 years |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki RIDGE HVAC use?
A 2024 Kawasaki RIDGE HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have?
The 2024 Kawasaki RIDGE HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have?
The 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Push start?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Cooled seats.
