Hot

Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 44.8" h |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS use?
A 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS uses Hybrid.
What engine does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have?
The 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have?
The 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 7 Hybrid ABS is not equipped with Cooled seats.
