
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.7" w x 42" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 months |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki KX 450 use?
A 2024 Kawasaki KX 450 uses Gasoline.
What engine does the 2024 Kawasaki KX 450 have?
The 2024 Kawasaki KX 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Kawasaki KX 450 have?
The 2024 Kawasaki KX 450 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Push start?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Cooled seats.
