
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.9" w x 88.6" l x 43.3" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Seat Height | 28.1 in |
| Wheelbase | 64.2 in (630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Eliminator use?
A 2024 Kawasaki Eliminator uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2024 Kawasaki Eliminator fuel capacity?
A 2024 Kawasaki Eliminator has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Eliminator have?
The 2024 Kawasaki Eliminator has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Kawasaki Eliminator have?
The 2024 Kawasaki Eliminator has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Kawasaki Eliminator have?
The 2024 Kawasaki Eliminator is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki Eliminator?
The 2024 Kawasaki Eliminator has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Eliminator have?
The 2024 Kawasaki Eliminator is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Kawasaki Eliminator cooled?
The 2024 Kawasaki Eliminator is cooled by Liquid.
What type of starter does the 2024 Kawasaki Eliminator have?
The 2024 Kawasaki Eliminator is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Kawasaki Eliminator compression ratio?
The 2024 Kawasaki Eliminator has a compression ratio of 11.3:1.
What type of front brakes does the 2024 Kawasaki Eliminator have?
The 2024 Kawasaki Eliminator is equipped with Single disc. Single disc with twin-piston caliper front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Kawasaki Eliminator have?
The 2024 Kawasaki Eliminator is equipped with Single disc. Single disc with single-piston caliper rear brakes.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator is not equipped with Cooled seats.
