
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 25.6 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 543 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 Honda Shadow Phantom use?
A 2024 Honda Shadow Phantom uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2024 Honda Shadow Phantom fuel capacity?
A 2024 Honda Shadow Phantom has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom has a Shaft drive (cardan) transmission.
What engine does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom is equipped with a 745cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Shadow Phantom?
The 2024 Honda Shadow Phantom has a wheelbase of 64.6.
What type of engine does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda Shadow Phantom cooled?
The 2024 Honda Shadow Phantom is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom is equipped with a Injection. PGM-FI with automatic enrichment circuit, one 34mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda Shadow Phantom compression ratio?
The 2024 Honda Shadow Phantom has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom is equipped with Single disc. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom is equipped with Single disc rear brakes.
What is the floorplan of the 2024 Honda Shadow Phantom?
The 2024 Honda Shadow Phantom has floorplan VT750C2BR.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Backup camera?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Heated seats?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Android Auto?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Push start?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Navigation?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Leather seats?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Third row seats?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Tow package?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Head up display?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Cooled seats.
