
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 73.2" w x 182" l x 66.2" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 79° |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe use?
A 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe uses Gasoline.
What type of engine does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Backup camera?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Heated seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Android Auto?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Push start?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Navigation?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Leather seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Third row seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Tow package?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Head up display?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Cooled seats.
