
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | 7-Plate Clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.9" w x 44.2" h |
| Seat Height | 37.8 in |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.6 in (1,488 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 244 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED |
| Instrumentation | Digital |
What type of fuel does a 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe use?
A 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Backup camera?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Heated seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Android Auto?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Push start?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Navigation?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Leather seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Third row seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Tow package?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Head up display?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Cooled seats.
