
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 8.5 in (216 mm) |
| Rear Travel | 9.1 in (231 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Parking Brake | Dual Handle Bar Mounted, Mechanical Hand Lever |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | XPS Trail Force 27 x 9 / 11 x 14 in. |
| Rear Tire | XPS Trail Force 27 x 9 / 11 x 14 in. |
| Wheels | 14 in. cast aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 26.1° / 4" |
| Wheelbase | 83 in (2,115 mm) |
| Seat Height | 26.9 in |
| Ground Clearance | 13 in (305 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Storage Capacity | 10.4 gal (39.5 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 544 lbs (1,200 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 675 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Features | Other Standard: Safety Flag, Parent-Adjustable Speed Limiter, Free Online Safety Training |
| Lighting | Front lighting output 140 W LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2024 Honda Fury use?
A 2024 Honda Fury uses Gasoline.
What is the 2024 Honda Fury fuel capacity?
A 2024 Honda Fury has the fuel capacity of 3 gallons.
What transmission does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury has a Shaft drive (cardan) transmission.
What engine does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a 1312cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Fury?
The 2024 Honda Fury has a wheelbase of 71.
What type of engine does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda Fury cooled?
The 2024 Honda Fury is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a Injection. PGM-FI, 38mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda Fury compression ratio?
The 2024 Honda Fury has a compression ratio of 9.2:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with Single disc. Two-piston calipers. ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with Single disc. Single-piston caliper. ABS. rear brakes.
Does the 2024 Honda Fury have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Fury have Backup camera?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Fury have Heated seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Fury have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Fury have Android Auto?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Fury have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Fury have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Fury have Push start?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Fury have Navigation?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Fury have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Fury have Leather seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Fury have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Fury have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Fury have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Fury have Third row seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Fury have Tow package?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Fury have Head up display?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Fury have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Cooled seats.
