
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | KYB HPG with preload ajdustment |
| Rear Shocks | KYB HPG with remote reservoir 4-position compression adjustable damping and preload adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 25 x 8-12; Carlstar 489 | 4 Ply Rated |
| Rear Tire | 25 x 10-12; Carlstar 489 | 4 Ply Rated |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
| Wheels | 12" Black Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 45.5" w x 43.9" h |
| Seat Height | 26.9 in |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Wheelbase | 105 in (2,667 mm) |
| Ground Clearance | 11 in (279 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in (84.6 x 123.7 x 31.2 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Hitch Capacity | 3,500 lbs. (1588 kg) |
| Cargo Capacity | 199 lbs (438 kg) |
| Storage Capacity | 1.85 gal (7 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Bed Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
Weights
| Dry Weight | 675 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Features | Gas Assist Dump Box, Single Latch Tailgate, Rear-mounted Fiberglass Insulated Exhaust System, Standard In-dash SAE Charge Port, 575 CCA Battery, 660W Charging System (Stator), 48.4 Gal. Onboard Storage with Enclosed Dash Bins and Integrated Cell-phone Holder, Sealed Suspension Bushings and Wheel Bearings, Full Coverage Steel Front Bumper with Integrated Winch and Plow Mounts, Full Coverage Skid Plate, Premium Body Panels, Premium Cut & Sew Seats, Polaris Pulse Electrical System (3 position), USB Charging Port, Front Stabilizer Bar, Rear Wheel Liners |
| Lighting | High/Low Beam LED Headlights LED Taillamps |
| Instrumentation | 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, DC Outlet |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2024 Honda Fury use?
A 2024 Honda Fury uses Gasoline.
What is the 2024 Honda Fury fuel capacity?
A 2024 Honda Fury has the fuel capacity of 3 gallons.
What transmission does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury has a Shaft drive (cardan) transmission.
What engine does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a 1312cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Fury?
The 2024 Honda Fury has a wheelbase of 71.
What type of engine does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda Fury cooled?
The 2024 Honda Fury is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a Injection. PGM-FI, 38mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda Fury compression ratio?
The 2024 Honda Fury has a compression ratio of 9.2:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with Single disc. Two-piston calipers. ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with Single disc. Single-piston caliper. ABS. rear brakes.
Does the 2024 Honda Fury have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Fury have Backup camera?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Fury have Heated seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Fury have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Fury have Android Auto?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Fury have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Fury have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Fury have Push start?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Fury have Navigation?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Fury have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Fury have Leather seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Fury have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Fury have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Fury have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Fury have Third row seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Fury have Tow package?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Fury have Head up display?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Fury have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Cooled seats.
