
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 25 in (635 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 3 |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 Honda CRF 450RL use?
A 2024 Honda CRF 450RL uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Honda CRF 450RL have?
The 2024 Honda CRF 450RL has a drivetrain.
What engine does the 2024 Honda CRF 450RL have?
The 2024 Honda CRF 450RL is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Honda CRF 450RL have?
The 2024 Honda CRF 450RL is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Honda CRF 450RL?
The 2024 Honda CRF 450RL has floorplan CRF450RLR.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Backup camera?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Heated seats?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Android Auto?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Bluetooth?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Keyless entry?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Push start?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Navigation?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Leather seats?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Third row seats?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Tow package?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Head up display?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda CRF 450RL have Cooled seats?
No, the 2024 Honda CRF 450RL is not equipped with Cooled seats.
