
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 Honda Africa Twin use?
A 2024 Honda Africa Twin uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Honda Africa Twin have?
The 2024 Honda Africa Twin has a drivetrain.
What engine does the 2024 Honda Africa Twin have?
The 2024 Honda Africa Twin is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 Honda Africa Twin have?
The 2024 Honda Africa Twin is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Backup camera?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Heated seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Android Auto?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Push start?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Navigation?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Leather seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Third row seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Tow package?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Head up display?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Cooled seats.
