
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with preload adjustment |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal-type rotors with two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc. Single-piston. ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 81.3" l x 43.9" h |
| Seat Height | 31.5 in |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 908.3 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki Z650RS ABS use?
A 2023 Kawasaki Z650RS ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 Kawasaki Z650RS ABS fuel capacity?
A 2023 Kawasaki Z650RS ABS has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS has a drivetrain.
What transmission does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Kawasaki Z650RS ABS?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS has a wheelbase of 55.3.
What type of engine does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Kawasaki Z650RS ABS cooled?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a Injection. DFI® with Keihin 36mm Keihin throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Kawasaki Z650RS ABS compression ratio?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS has a compression ratio of 10.8:1.
What type of front brakes does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with Double disc. Petal-type rotors with two-piston calipers. ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with Single disc. Petal disc. Single-piston. ABS. rear brakes.
What is the floorplan of the 2023 Kawasaki Z650RS ABS?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS has floorplan ER650MPFAL.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Push start?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Cooled seats.
