
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | 10-spoke cast aluminum. Michelin Road 5 tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 78" h |
| Seat Height | 32.7 in |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2023 Honda SCL 500 use?
A 2023 Honda SCL 500 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 Honda SCL 500 have?
The 2023 Honda SCL 500 has a drivetrain.
What engine does the 2023 Honda SCL 500 have?
The 2023 Honda SCL 500 is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2023 Honda SCL 500 have?
The 2023 Honda SCL 500 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Backup camera?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Heated seats?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Android Auto?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Bluetooth?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Keyless entry?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Push start?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Navigation?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Leather seats?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Third row seats?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Tow package?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Head up display?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda SCL 500 have Cooled seats?
No, the 2023 Honda SCL 500 is not equipped with Cooled seats.
