
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 46" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2023 Honda Rebel 300 use?
A 2023 Honda Rebel 300 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2023 Honda Rebel 300 fuel capacity?
A 2023 Honda Rebel 300 has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 has a drivetrain.
What transmission does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Honda Rebel 300?
The 2023 Honda Rebel 300 has a wheelbase of 58.7.
What type of engine does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Honda Rebel 300 cooled?
The 2023 Honda Rebel 300 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with a Injection. PGM-FI fuel system.
What type of starter does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Honda Rebel 300 compression ratio?
The 2023 Honda Rebel 300 has a compression ratio of 10.7:1.
What type of front brakes does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with Single disc. Hydraulic. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with Single disc. Hydraulic. Optional ABS. rear brakes.
What is the floorplan of the 2023 Honda Rebel 300?
The 2023 Honda Rebel 300 has floorplan CMX300P.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Backup camera?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Heated seats?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Android Auto?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Bluetooth?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Keyless entry?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Push start?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Navigation?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Leather seats?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Third row seats?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Tow package?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Head up display?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Cooled seats?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Cooled seats.
