New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 31mm telescopic inverted fork |
| Rear Suspension | Single shock with steel box-section swingarm |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | Pirelli Night Dragon 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli Night Dragon 150/80B16 77H |
| Front Wheel | Contrast Cut 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Seating Capacity | 6 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Payload Capacity | 261 lbs (575 kg) |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (13 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Storage Capacity | 10.4 gal (39.5 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge Port, Cruise Control, Traction Control |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2022 Honda Grom use?
A 2022 Honda Grom uses Gasoline.
What is the 2022 Honda Grom fuel capacity?
A 2022 Honda Grom has the fuel capacity of 2 gallons.
What transmission does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Honda Grom?
The 2022 Honda Grom has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 Honda Grom cooled?
The 2022 Honda Grom is cooled by Air.
What type of starter does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 Honda Grom compression ratio?
The 2022 Honda Grom has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2022 Honda Grom have Automatic climate control?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Honda Grom have Backup camera?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Honda Grom have Heated seats?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Honda Grom have Apple CarPlay?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Honda Grom have Android Auto?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Honda Grom have Bluetooth?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Honda Grom have Keyless entry?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Honda Grom have Push start?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Push start.
Does the 2022 Honda Grom have Navigation?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Honda Grom have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Honda Grom have Leather seats?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Honda Grom have Wireless phone charging?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Honda Grom have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Honda Grom have Wifi hotspot?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Honda Grom have Third row seats?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Honda Grom have Tow package?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Honda Grom have Head up display?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Honda Grom have Cooled seats?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Cooled seats.
