New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 31mm telescopic inverted fork |
| Rear Suspension | Single shock with steel box-section swingarm |
| Front Shocks | Twin tube |
| Rear Shocks | Twin tube |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Seat Height | 30 in |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Storage Capacity | 9 gal (34 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Gas Assist Dump Box, Single Latch Tailgate, Rear-mounted Fiberglass Insulated Exhaust System, Standard In-dash SAE Charge Port, 340 CCA Battery, 660W Charging System (Stator), 20.25 Gal. Onboard Storage with Enclosed Dash Bins and Integrated Cell-phone Holder, Sealed Suspension Bushings and Wheel Bearings, Steel Front Bumper With Winch Mount and Bull Bar, Rear Wheel Liners |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2022 Honda Grom use?
A 2022 Honda Grom uses Gasoline.
What is the 2022 Honda Grom fuel capacity?
A 2022 Honda Grom has the fuel capacity of 2 gallons.
What transmission does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Honda Grom?
The 2022 Honda Grom has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 Honda Grom cooled?
The 2022 Honda Grom is cooled by Air.
What type of starter does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 Honda Grom compression ratio?
The 2022 Honda Grom has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 Honda Grom have?
The 2022 Honda Grom is equipped with Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2022 Honda Grom have Automatic climate control?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Honda Grom have Backup camera?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Honda Grom have Heated seats?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Honda Grom have Apple CarPlay?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Honda Grom have Android Auto?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Honda Grom have Bluetooth?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Honda Grom have Keyless entry?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Honda Grom have Push start?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Push start.
Does the 2022 Honda Grom have Navigation?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Honda Grom have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Honda Grom have Leather seats?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Honda Grom have Wireless phone charging?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Honda Grom have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Honda Grom have Wifi hotspot?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Honda Grom have Third row seats?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Honda Grom have Tow package?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Honda Grom have Head up display?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Honda Grom have Cooled seats?
No, the 2022 Honda Grom is not equipped with Cooled seats.
