
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | XPS Trail King 27 x 9/11 x 14 in. |
| Rear Tire | XPS Trail King 27 x 9/11 x 14 in. |
| Front Wheel | Rims: 10-spoke, Platinum, 15 x 5 in. (381 x 127 mm), on F3 Limited Steel Black metallic & Plasma Red |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Wheelbase | 115.5 in (2,940 mm) |
| Ground Clearance | 13 in (330 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 712 lbs (1,570 kg) |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 100.5 gal (380.4 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | Front lighting output 140-W, LED signature, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A), USB Port (10-A) x 4 |
| Features | Front fenders with integrated LED lights | Cruise control | Sport windshield | Glove box with USB port | Integrated hard-side luggage | Top case with integrated passenger backrest | Driver and passenger footboards | Handlebar control module | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What engine does the 2024 KTM SX-E 5 have?
The 2024 KTM SX-E 5 is equipped with a cc engine.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Backup camera?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Heated seats?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Android Auto?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Push start?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Navigation?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Leather seats?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Third row seats?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Tow package?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Head up display?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM SX-E 5 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM SX-E 5 is not equipped with Cooled seats.
