
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Wheelbase | 55.5 in (410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Dual LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2022 Kawasaki Klx110R use?
A 2022 Kawasaki Klx110R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Kawasaki Klx110R have?
The 2022 Kawasaki Klx110R has a drivetrain.
What engine does the 2022 Kawasaki Klx110R have?
The 2022 Kawasaki Klx110R is equipped with a 120cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2022 Kawasaki Klx110R have?
The 2022 Kawasaki Klx110R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Automatic climate control?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Backup camera?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Heated seats?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Apple CarPlay?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Android Auto?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Bluetooth?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Keyless entry?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Push start?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Push start.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Navigation?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Leather seats?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Wireless phone charging?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Wifi hotspot?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Third row seats?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Tow package?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Head up display?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Kawasaki Klx110R have Cooled seats?
No, the 2022 Kawasaki Klx110R is not equipped with Cooled seats.
