
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent double wishbone w/piggyback high/low-speed compression, rebound and threaded preload adjustment |
| Rear Suspension | Cast aluminum swingarm w/piggyback high/low-speed compression, rebound and threaded preload adjustment |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 45.5" w x 72.6" l x 43.9" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Warranty | 6 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLR 650 use?
A 2025 Kawasaki KLR 650 uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki KLR 650 have?
The 2025 Kawasaki KLR 650 is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLR 650 have?
The 2025 Kawasaki KLR 650 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLR 650 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Cooled seats.
