
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 46.6" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Honda Rebel 1100T DCT use?
A 2024 Honda Rebel 1100T DCT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2024 Honda Rebel 1100T DCT fuel capacity?
A 2024 Honda Rebel 1100T DCT has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT has a drivetrain.
What engine does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a 1083cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Rebel 1100T DCT?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Honda Rebel 1100T DCT?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT has floorplan CMX1100TDR.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Backup camera?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Heated seats?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Android Auto?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Push start?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Navigation?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Leather seats?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Third row seats?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Tow package?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Head up display?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Cooled seats.
