
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27.8" w x 45.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 27.3 in (693 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2023 Yamaha YZF R7 use?
A 2023 Yamaha YZF R7 uses Gasoline.
What is the 2023 Yamaha YZF R7 fuel capacity?
A 2023 Yamaha YZF R7 has the fuel capacity of 3 gallons.
How much horsepower does a 2023 Yamaha YZF R7 have?
A 2023 Yamaha YZF R7 has 75 horsepower.
How much torque does a 2023 Yamaha YZF R7 have?
A 2023 Yamaha YZF R7 has 68 lb-ft torque.
What engine does the 2023 Yamaha YZF R7 have?
The 2023 Yamaha YZF R7 is equipped with a 689cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Yamaha YZF R7?
The 2023 Yamaha YZF R7 has a wheelbase of 54.9.
What type of engine does the 2023 Yamaha YZF R7 have?
The 2023 Yamaha YZF R7 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Automatic climate control?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Backup camera?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Heated seats?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Apple CarPlay?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Android Auto?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Bluetooth?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Keyless entry?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Push start?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Push start.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Navigation?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Leather seats?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Wireless phone charging?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Wifi hotspot?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Third row seats?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Tow package?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Head up display?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Yamaha YZF R7 have Cooled seats?
No, the 2023 Yamaha YZF R7 is not equipped with Cooled seats.
