
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 77" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 32.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
What type of fuel does a 2018 KTM Duke 690 use?
A 2018 KTM Duke 690 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2018 KTM Duke 690 have?
The 2018 KTM Duke 690 has a drivetrain.
What engine does the 2018 KTM Duke 690 have?
The 2018 KTM Duke 690 is equipped with a 690cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2018 KTM Duke 690 have?
The 2018 KTM Duke 690 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2018 KTM Duke 690?
The 2018 KTM Duke 690 has floorplan 690DUKE.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Automatic climate control?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Backup camera?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Heated seats?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Apple CarPlay?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Android Auto?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Bluetooth?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Keyless entry?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Push start?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Push start.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Navigation?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Navigation.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Leather seats?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Wireless phone charging?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Adaptive cruise control?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Wifi hotspot?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Third row seats?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Tow package?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Tow package.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Head up display?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Head up display.
Does the 2018 KTM Duke 690 have Cooled seats?
No, the 2018 KTM Duke 690 is not equipped with Cooled seats.
