
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted cartridge fork with stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload/4.7 in |
| Rear Suspension | Horizontal monoshock with stepless rebound damping, remotely adjustable spring preload/5.4 in |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Bridgestone BATTALAX Hypersport S22 Tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62" w x 75.8" h |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | Digital TFT color instrumentation |
What type of fuel does a 2017 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2017 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What is the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special fuel capacity?
A 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
A 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has 90 horsepower.
How much torque does a 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
A 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has 150 lb-ft torque.
What engine does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.
