
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45.0mm cartridge fork with anti-dive system, 5.5-inch travel |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Aluminum |
| Front Tire | 26 x 8-14; DURO |
| Rear Tire | 26 x 10-14; DURO |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 56.4" h |
| Wheelbase | 56 in (1,432 mm) |
| Ground Clearance | 11.5 in (290 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Rake / Trail | 24.7° / 4" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Storage Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Fuel Capacity | 6.75 gal (25.5 L) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 911 lbs (413 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Front and Rear A-Arm Guards, Front Trail Bumper, 3,500 lb Polaris HD Winch, Front and Rear Rack Extender, Painted Plastics, PIN Activated Security System (P.A.S.S.), USB Data/Charging Port |
| Lighting | High Output LED POD High Beam, High Output LED Low Beam Headlights, Dual LED Brake Lights/Tail Lights |
| Instrumentation | 7" Glove-Touch Display Powered by RIDE COMMAND, All Digital Gauge, Speedometer, Odometer, Tachometer, Two Tripmeters, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, AWD Indicator, Volt Meter, Coolant Temperature, Hi-Temp Light, Text and Call Notifications |
| Warranty | |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2008 Honda Goldwing Premium Audio use?
A 2008 Honda Goldwing Premium Audio uses Gasoline.
What is the 2008 Honda Goldwing Premium Audio fuel capacity?
A 2008 Honda Goldwing Premium Audio has the fuel capacity of 7 gallons.
What transmission does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio has a Shaft drive (cardan) transmission.
What engine does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What is the wheelbase of the 2008 Honda Goldwing Premium Audio?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio has a wheelbase of 66.5.
What type of engine does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2008 Honda Goldwing Premium Audio cooled?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio is equipped with a Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI) with automatic choke fuel system.
What is the 2008 Honda Goldwing Premium Audio compression ratio?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio has a compression ratio of 9.8:1.
What type of front brakes does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio is equipped with Double disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have?
The 2008 Honda Goldwing Premium Audio is equipped with Single disc rear brakes.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Automatic climate control?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Backup camera?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Heated seats?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Apple CarPlay?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Android Auto?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Bluetooth?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Keyless entry?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Push start?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Push start.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Navigation?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Navigation.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Leather seats?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Wireless phone charging?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Adaptive cruise control?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Wifi hotspot?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Third row seats?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Tow package?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Tow package.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Head up display?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Head up display.
Does the 2008 Honda Goldwing Premium Audio have Cooled seats?
No, the 2008 Honda Goldwing Premium Audio is not equipped with Cooled seats.
