
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2026 KTM 390 Adventure X use?
A 2026 KTM 390 Adventure X uses Gasoline.
What engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Backup camera?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Heated seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Android Auto?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Bluetooth?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Keyless entry?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Push start?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Navigation?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Leather seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Third row seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Tow package?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Head up display?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Cooled seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Cooled seats.
