
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Shaft |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 27mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Front Travel | 7.6 in (193 mm) |
| Rear Travel | 7.9 in (201 mm) |
| Front Shocks | SHOWA HPG piggyback 2.5 (dual-speed Compression, Dual-rate spring) |
| Rear Shocks | SHOWA HPG piggyback 2.5 (dual-speed Compression, Dual-rate spring) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 34.6" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminum |
| Warranty | |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2026 KTM 390 Adventure X use?
A 2026 KTM 390 Adventure X uses Gasoline.
What engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Backup camera?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Heated seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Android Auto?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Bluetooth?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Keyless entry?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Push start?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Navigation?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Leather seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Third row seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Tow package?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Head up display?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Cooled seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Cooled seats.
