
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 76" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.5 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 0.55 gal (2.1 L) |
| Seating Capacity | 3 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 158.7 lbs (72 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition use?
A 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have?
The 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have?
The 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Cooled seats.
