
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | 2 x wet, multiplate dual clutch transmission |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted cartridge fork with adjustable preload, 18-way compression and 15-way rebound damping adjustment |
| Rear Suspension | Bottom-link Uni-Trak® and gas-charged shock with adjustable preload, stepless rebound and compression damping adjustments, adjustable ride height |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single piston. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.1" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (1,481 mm) |
| Seat Height | 32.3 in |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.8 gal (22 L) |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Cooled seats.
