
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Wheel | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 30.9 in |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (27.3L) Rear Dry Storage |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Storage Capacity | 100.5 gal (380.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Features | Other Standard: 7" Glove Touch Display, Plow Mode, Group Ride, GPS Navigation, Bluetooth, 3,500 lb. Polaris HD Winch with Auto Stop and Synthetic Rope, Front Trail Bumper, Front and Rear Rack Extenders, Painted Plastics, Painted Springs, In Pod USB Charger, PIN Activated Secrity System (P.A.S.S.), Front and Rear A-Arm Guards |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R L use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R L uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Cooled seats.
