
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Seven-speed automatic DCT, plus reverse and walking mode |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gearbox | 7-speed |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Front Travel | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel | 3 in (75 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 37.6" h |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Seat Height | 29.3 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 12V Charging Port |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Electronic speedometer with odometer dual tripmeters digital tachometer ambient air temperature fuel range average fuel economy battery voltage gear position display real-time clock vehicle trouble code readout low engine oil pressure |
| Warranty | 3 year transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Cooled seats.
