
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 56.3" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Storage Capacity | 31.86 gal (120.6 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs (88 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Steering | Tilt: Standard |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLR 650 S use?
A 2026 Kawasaki KLR 650 S uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Cooled seats.
