
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | APTC slipper and self-servo wet multiplate clutch with control cable |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm upside-down forks |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable monoshock. Aluminium double-sided swingarm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Monobloc Brembo M4-32 callipers, 4-pistons, axiial pump with ABS as standard |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS as standard equipment |
Tires
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 24.3° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | LCD display |
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Eliminator ABS use?
A 2026 Kawasaki Eliminator ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2026 Kawasaki Eliminator ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2026 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2026 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Eliminator ABS?
The 2026 Kawasaki Eliminator ABS has floorplan EL450ATFNN.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Eliminator ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Cooled seats.
